Atrakcje w okolicy

Kluki - Muzeum Wsi Słowińskiej

Do XX wieku zachowały się tylko niewielkie grupki ludności kaszubskiej w kilkunastu wsiach nad jeziorami Gardno i Łebsko. Powoli zanikała też mowa słowińska. Obecnie o Słowińcach możemy mówić tylko w czasie przeszłym.

Zachowało się jednak trochę dawnego sprzętu oraz zabudowa, która jest dowodem ich zamieszkiwania terenów pomorza. W 1963 roku otwarto w Klukach muzeum – zagrodę słowińską. W latach 80 i 90 skansen powiększono o inne zachowane w pobliżu zabytkowe zagrody.

Najstarszym obiektem w muzeum jest chałupa Charlotty Kluck, pochodzi ona z XVIII wieku. W budynku tym przygotowano wystawę „Wokół kuchennego pieca” która pokazuje nam wszystko to, co związane było z przygotowaniem pożywienia, czy tez robieniem zapasów.


Chałupa Alberta Klucka pokazuje wystrój międzywojenny. Zgromadzone rekwizyty świadczą o tym, że rozwój techniczny i postęp dał sie odczuć również na słowińskiej ziemi (radio, barometr, maszyna do szycia itp.)

Stojąca nieopodal zagroda Keitschicków obrazuje lata czterdzieste po wojnie, kiedy to do Kluk i okolic zaczęli napływać ludzie z innych regionów, przede wszystkim z Wileńszczyzny. Do zastanej kultury słowińskiej migracje te wniosły bardzo wiele. Nastąpiło wówczas zderzenie dwóch kultur co da się zauważyć zwiedzając muzeum.

Na terenie muzeum można podziwiać magazyn rybacki z łodziami, sieciami, siekierami do rąbania przerębli, kotwicami, i innymi rybackimi przyrządami. Niedaleko magazynu znajduje się szałas rybacki. Muzeum ogranizuje dla zwiedzających liczne pokazy i imprezy plenerowe, by przybliżyć kulturę, klimat i tryb życia dawnych mieszkańców.

Sezon otwierany jest imprezą „Czarne Wesele”, jest ona związana z tradycją pozyskiwania torfu. Latem ponadto często można obejrzeć występy zespołów folklorystycznych, obserwować wypiek chleba a następnie zakupić go ze smalcem przygotowywanym w/g miejscowego przepisu.

Odbywa się też impreza „Dni Rzemiosł i Technik” która pozwala poznać dawne techniki szycia i naprawy sieci, kopania torfów, wyplatania koszy itp. Sezon kończy się imprezą „Pożegnanie lata, jesień sie pyta co lato zrobiło”.

Niewątpliwie, Kluki są miejscem wartym odwiedzenia, choćby po to by wzbogacić swoją wiedzę o dawnej ludności zamieszkującej tereny naszego kraju. Skansen jest malowniczo położony nieopodal jeziora Łebsko, oczy same się śmieją na widok malowniczych scenerii.

Należy jednak oszczędzać siły by następnie udać się do latarni morskiej Czołpino i na Czołpińską wydmę. To jest poważny test kondycji.

Słowiński Park Narodowy

Słowiński Park Narodowy jest jednym z 23 parków narodowych w Polsce i jednym z 2 parków nadmorskich. Woliński Park Narodowy Został on utworzony dla zachowania w niezmienionym pięknie systemu jezior przymorskich, bagien, torfowisk, łąk, nadmorskich borów, i lasów, a przede wszystkim wydmowego pasa mierzei z unikatowymi w Europie wydmami ruchomymi.

O randze i wartości przyrodniczej SPN świadczy fakt umieszczenia go w międzynarodowej sieci obszarów chronionych takich jak: HELCOMBSPA, Światowy Rezerwat Biosfery UNESCO czy obszar wodno-błotny Ramsar.

Wzgórze Rowokół

Nieopodal wsi Smołdzino wznosi się na prawie 115 m n.p.m porośnięte lasem wzgórze Rowokół. Jest to morena czołowa pozostałość działań lodowca. Na szczycie wzgórza udostępniona jest wieża widokowa z pięknym widokiem na  jezioro Gardno, Łebsko, ruchome wydmy w Słowińskim Parku Narodowym czy Morze Bałtyckie, wsie Smołdzino, Gardna Wielka, Rowy.

Wzgórze Rowokół to część SPN nazwany Leśno-krajobrazowy rezerwat przyrody Rowokół, o powierzchni 562,81 ha. Udostępniona jest także ścieżka przyrodnicza Rowokół – z tablicami edukacyjnymi dzięki której poznamy przyrodnicze atrakcje – bieg rzeki Łupawy, starorzecza Łupawy, leśne ostępy stokach Rowokołu i samą górę.  Start ścieżki nieopodal budynku dyrekcji Słowińskiego Parku Narodowego w Smołdzinie.

Przez dawnych mieszkańców tych ziem zwanych Słowińcami uznawany był za świętą górę, najpierw w mitologii pogańskiej, później w średniowieczu jako miejsce kultu maryjnego. Z górą związane są także liczne mity i legendy. O zatopionych dzwonach ze zniszczonej kaplicy na szczycie, o gorejących pieniądzach i skarbach legendarnych piratów Braci Witalijskich, którzy podobno mieli swoją siedzibę na Rowokole.

Wydma Czołpińska i Latarnia

Jeżeli chcesz się chociaż przez chwilę poczuć jak na pustyni, to wyprawa przez piaski Wydmy Czołpińskiej są idealne. Wydma Czołpińska to jeden z dwóch (Wydma Łącka koło Łeby) udostępnionych terenów wydmowych w SPN. Szlakiem na wydmy przechodzimy przez różnorodne ekosystemy Słowińskiego Parku Narodowego.

Warto udać się trasą będącą pętlą po najważniejszych atrakcjach tej części Parku.Trasa liczy około 7 km i na jej przejście powinno wystarczyć około 2 godzin.

Zaczynamy na parkingu Czołpino Leśny, wchodzimy w nadmorski las, w pierwszej części wilgotny i bogaty w roślinność, im bliżej wydm staje się bardziej suchy i oszczędny w runo. Po przejściu lasu zobaczymy widok na pierwszą piaskową wydmę, dopiero po wdrapaniu się na nią zobaczymy wielki obszar piaskowej pustyni. Idąc szlakiem wytyczonym wśród piasków, kilkukrotnie będziemy mieli okazję wdrapywać się piaskowe góry, z oczekiwaniem że z następnej zobaczymy błękit morza.

Po przejściu piaskowej pustyni i docieramy do plaży, to jedna z ładniejszych plaż nad Bałtykiem – szeroka, piaszczysta z łagodnym zejściem w morze. Warto tu latem odpocząć chwilkę zażywając kąpieli morskich czy słonecznych. W prawo brzegiem morza doszlibyśmy do Łeby, ale udając się w lewo w kierunku Rowów, po około 2 km dotrzemy do małego drogowskazu kierującego Latarnia Morska Czołpino.

Będziemy teraz wdrapywać się na jedną z najwyższych wydm na której szczycie wybudowana została latarnia. Po zwiedzeniu latarni schodzimy z zalesionej wydmy – warto przyjrzeć się  „tańczącym” sosnom, które mimo ponad stuletniego wieku z powodu niełatwego klimaty południowego stoku wydmy nie miały szans na bujny rozwój. Po drodze warto zobaczyć Dom Latarnika, a później to już dochodzimy do parkingu.

Latarnia Czołpino jest najbardziej oddaloną od skupisk ludzkich tego rodzaju budowlą. Wybudowano ją w XIX w. na najwyższej okolicznej wydmie (56 m n.p.m) w odległości około tysiąca metrów od brzegu. Położona jest pomiędzy miejscowościami Łeba i Rowy, na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Wieża latarni ma wysokość 25 metrów, zbudowana z czerwonej cegły. U podnóża latarni są zabudowania Domu Latarnika. Aby dojść do latarni trzeba przebyć pieszo 1,5km odcinek szlaku wytyczonego wśród dziko rosnącego lasu. Warto jednak zwiedzanie latarni zaplanować z podróżą przez Wydmy Czołpińskie. Znalazłszy się na tarasie latarni morskiej, można podziwiać piękne widoki rozciągające się na ruchome wydmyoddzielające jezioro Łebsko od morza.

Rowy

Rowy to mała, spokojna, rybacka miejscowość nadmorska, latem zmieniająca się w letnisko, położone między Ustką a Łebą, w otulinie Słowińskiego Parku Narodowego.


Sąsiedztwo Słowińskiego Parku Narodowego i Jeziora Gardno oraz liczne szlaki turystyczne piesze, rowerowe stwarzają idealne warunki do aktywnego wypoczynku. Rowy mają malownicze, szerokie plaże, zachęcające do letnich kąpieli morskich oraz słonecznych. Okoliczne nadmorskie lasy sosnowo świerkowe i ścieżki spacerowe zachęcają do wędrówek pieszych i wycieczek rowerowych. W Rowach, w sezonie letnim, przygotowano dla turystów dobrą i niedrogą bazę noclegową i gastronomiczną.

  • Plaża w Rowach jest szeroka, czysta, z dwoma wydzielonymi strzeżonymi letnimi kąpieliskami (kąpielisko Rowy Zachód – łączna długość linii brzegowej 400 m. i 4 zejścia na plażę, kąpielisko Rowy Wschód – 200 m i 1 zejście na plażę).


    Nawet w szczycie sezonu dość łatwo jest znaleźć miejsce do plażowania. Łupawa dzieli plażę na część wschodnią oraz zachodnią. Na wysokości Rowów plaże są raczej piaszczyste, kamieni jest mało. Zachodnia plaża jest węższa od wschodniej, na początku piaszczysta, jednak im dalej na zachód, tym bardziej kamienista. Zejście do wody lekko kamieniste.


    Dalej we wschodniej części, na terenie Słowińskiego parku Narodowego, znajduje się plaża nudystów.

  • Kościół w Rowach wybudowano w latach 1844-49, w stylu neoromańskim. Materiałem budowlanym były ciosane głazy, pochodzące z Kamiennej Wyspy, leżącej na jeziorze Gardno.

  • Przystań rybacka w Rowachusytuowana na ujściowym odcinku Łupawy. Można tu kupić rybę prosto z kutra i przyjrzeć się pracy rybaków. Sygnatura na burcie kutrów miejscowych rybaków – ROW. Wejście do portu ma szerokość od 12m do 6m.

    Na obu jego brzegach przygotowano 200-metrowe nabrzeże do cumowania dla kutrów rybackich. Wejście do portu w Rowach, z uwagi na występujące tu liczne spłycenia, uważa się za trudne. Port w Rowach znajduje się w odległości ok. 16km na pn.-zach. od portu w Ustce.

Ustka

Ustka to miejscowość nadbałtycka, położona przy ujściu rzeki Słupi, na polskim wybrzeżu środkowym – jest bardzo chętnie odwiedzana przez turystów ze względu na piękne plaże, malowniczy port, latarnię morską, zachowany na usteckiej starówce klimat dawnej portowej osady oraz liczne atrakcje i charakter barwnego, wesołego, gwarnego kurortu.


Ustka położona u ujścia rzeki Słupi jest jednym z najatrakcyjniejszych miejsc na wypoczynek nad morzem. Malownicze miasteczko portowe z czystą, piaszczystą plażą oraz wspaniały, uzdrowiskowy mikroklimat powodują, że Ustka jest bardzo często wybierana przez nas na cel nie tylko letniego wypoczynku.


Sąsiedztwo Słowińskiego Parku Narodowego, mnogość szlaków turystycznych i rowerowych, nadmorska promenada, port, uzdrowisko – to atuty Ustki. Będąc w Ustce, warto zwiedzić tamtejszą starówkę, znajdującą się między ulicami Marynarki Polskiej i Kosynierów. Królują tam zabytkowe chałupy szachulcowe wybudowane w układzie charakterystycznym dla średniowiecznych, rybackich osad. Na turystów czeka w Ustce bogata i różnorodna baza noclegowa: liczne pensjonaty, domy gościnne, ośrodki wypoczynkowe i hotele oferują wygodne noclegi w Ustce w różnej cenie i różnym standardzie.

  • Plaża w Ustce – Ustka może się pochwalić czystą, piaszczystą plażą oraz czystą wodą. Przy wschodniej plaży (z certyfikatem Błękitnej Flagi) znajduje się nadmorska promenada, przy której ulokowało się wiele restauracji, barów i sklepów z pamiątkami. Latem dzieci mogą korzystać z zjeżdżalni wodnej i dmuchanych konstrukcji do skakania. Z morza wystają drewniane falochrony, na których lubią odpoczywać mewy i rybitwy.

  • Port, nabrzeże, marina – w Ustce funkcjonuje port rybacki oraz żeglarski. Z portu można wypłynąć na wycieczkę statkiem po morzu.

  • Latarnia morska w Ustce – zlokalizowana po wschodniej stronie falochronu, u ujścia rzeki Słupi, to niezwykle interesujący architektonicznie obiekt, składający się z ośmiokątnej wieży i niewiele niższego, przylegającego do niej budynku latarników. Uroku jej dodaje niezliczona ilość gzymsów, daszków oraz kilkanaście okien różnego rozmiaru. Na szczyt wieży prowadzą betonowe i metalowe schodki, a przez szyby galerii można obserwować układ soczewek.

  • Promenada nadmorska w Ustce– długi ciąg spacerowy wzdłuż plaży, wybudowany na wydmach w 1875 roku. Spacerując promenadą można obserwować morze, kupować pamiątki w sklepikach, skorzystać z oferty gastronomicznej barów lub wypić kawę w jednej z wielu wybudowanych przy promenadzie kafejek.

  • Twierdza Ustka– pozostałości po militarnej historii Ustki, najbardziej rozwinięta turystycznie jest ekspozycja w Interaktywnym Bunkrze Historii Ustki.

Jezioro Gardno

Jezioro Gardno – (powierzchnia 2469ha, głębokość max. 2,6m) jedno z największych przybrzeżnych jezior polskiego wybrzeża, położone blisko Rowów, na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Jak większość jezior przymorskich, od Bałtyku oddzielone jest piaszczystą mierzeją. Z morzem łączy je rzeczka Łupawa. 

W wodach jeziora, a także Łupawy żyje wiele gatunków ryb, m.in. płocie i okonki, a nawet węgorze. Dzięki temu rozwija się tu wędkarstwo, a z uwagi na płytkość jeziora oraz wiatry – także windsurfing i kitesurfing.

Na jeziorze leży Wyspa Kamienna, na której założono rezerwat, jako że jest ona siedliskiem rzadkich gatunków ptaków.

Dolina Charlotty

ZOO Charlotta z Krainą Bajek i Fokarium – to moc niezapomnianych wrażeń dla małych i dużych! Park linowy, na którego trasach nie zabraknie emocjonujących przeszkód. Jazda konna dostosowana do umiejętności jeźdźca. Wypożyczalnia sprzętu wodnego i łowiska – piękne Jezioro Zamełowskie obfituje w różne gatunki ryb.

Trasa rowerowa "SZLAKIEM ZWINIĘTYCH TORÓW"

  • Gospodarze gminy Ustka bodaj pierwsi w Polsce urzeczywistnili oryginalny pomysł urządzenia szlaku rowerowego na starych nasypach kolejowych. Inicjatywa ta „zakiełkowała” na łamach środkowopomorskiego dziennika „Głos Pomorza”.

    Pomysłodawcy kierowali się starą maksymą: „nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło”. Przede wszystkim – na zdrowie!

    Złem były powojenne zniszczenia, które nie ominęły wielu linii kolejowych, w tym normalnotorowego szlaku do Smołdzina. Uruchomiony z końcem 1913 roku pewnie służyłby do dziś amatorom pikników i weekendowych po zakończeniu działań wojennych ktoś „zwinął tory” i dziś nic już nie zapowiada, że zwróci szyny i na nowo będzie uruchomiona linia kolejowa.

    Dobrze, że do naszych czasów przetrwały chociaż nasypy. Wspaniale, że ciągną się one terenem o unikatowych walorach krajobrazowo – przyrodniczych, w strefie chronionego krajobrazu.

    Odcinki jazdy:
  • Przewłoka Osiedle – Zapadłe (2,9 km)
  • Zapadłe – Wytowno (4 km)
  • Wytowno – Machowinko (2,8km)
  • Machowinko – Główna Stacja Rowerowa (4 km)
  • Objejskie Łąki (4,7 km)
  • Objejskie Łąki – Rowy (3,2 km)
  • Powrót przez Dębinę, Poddąbie i Orzechowo